The SCOTT Speedster Gravel 10 is your one-stop shop for when the path
gets less traveled. Comfortable geometry for all-day rides, room for big
tires, and fully internal cable routing make this a great option for
those looking to take it off road!
- Speedster Gravel Disc Alloy Frame
- Speedster Gravel Carbon Disc Fork
- SRAM RIVAL AXS 1x12 Speed
- Syncros Race X25 Disc Wheels
- Schwalbe G-ONE Bite Tires
Specs
| Frame | Speedster Gravel Disc / D.Butted 6061 Alloy / SCOTT Gravel geometry / Replaceable derailleur hanger / Internal cable routing / Syncros fender kit ready |
|---|---|
| Fork | Speedster Gravel HMF / Flatmount Disc / 1 1/4"-1 1/2" / Eccentric Carbon steerer |
| Rims | Syncros Race X25 Disc / 28 Front / 28 Rear |
| Spokes | Black 2mm |
| Tires | Schwalbe G-ONE Bite Performance 700x45c |
| Bottom Bracket | SRAM DUB PF Road 86.5 |
| Crankset | SRAM Rival 1 Wide Crankset 42T |
| Shifters | SRAM Rival eTap AXS HRD Shift-Brake System |
| Rear Derailleur | SRAM Rival XPLR eTap AXS 12 Speed |
| Cassette/Freewheel | SRAM XPLR XG1251 10-44T |
| Chain | SRAM Rival |
| Brakes | SRAM Rival eTap AXS HRD Flatmount |
| Rotors | SRAM Paceline rotor 160/F and 160/R |
| Handlebars | Syncros Creston 2.0 x Alloy / 31.8mm |
| Stem | Syncros RR2.5 / 1 1/4" / four-bolt / 31.8mm |
| Headset | Acros AIF-1113 |
| Seatpost | Syncros RR2.5 27.2/300mm |
| Saddle | Syncros Tofino Regular 2.5 |
| Pedals | Sold separately |
Available Options
- Brand: Scott
- Product Code: KGV-363
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
