The SCOTT Speedster Gravel 50 is your one-stop-shop for when the path
gets less traveled. Comfortable geometry for all-day rides, room for big
tires, and fully internal cable routing make this a great option for
those looking to take it off road!
KEY FEATURES
- Speedster Gravel Disc Alloy Frame
- Speedster Gravel Alloy Disc Fork
- Shimano Claris Disc, 16 Speed
- Syncros Race 24 Disc Wheels
- Schwalbe G-ONE Bite Tires
Specs
| Frame |
Speedster Gravel Disc / D.Butted 6061 Alloy SCOTT Gravel geometry / Replaceable Derailleur Hanger Internal cable routing Syncros fender kit ready |
|---|---|
| Fork | Speedster Gravel Alloy Flatmount Disc / 1 1/4"-1 1/2" Eccentric Alloy steerer |
| Rims | Syncros Race 24 Disc / 28 Front / 28 Rear |
| Hubs | Front: Formula Team II CL Disc 28 H / Rear: Formula Team II CL Disc 28 H |
| Spokes | Black 2mm |
| Tires | Schwalbe G-ONE Bite Performance / 700x40c |
| Bottom Bracket | Shimano BB-UN300 |
| Crankset | Shimano Claris FC-RS200 |
| Chainrings | 50x34T |
| Shifters | Shimano Claris ST-R2000 / Dual control / 16-speed |
| Front Derailleur | Shimano Claris FD-R2000 |
| Rear Derailleur | Shimano Claris RD-R2000-GS |
| Cassette/Freewheel | Shimano CS-HG50 / 8-speed / 11-32T |
| Chain | KMC X8 |
| Brakes | Tektro MD-C511 mechanical disc |
| Rotors | Tektro TR-160-35 rotor 160/F and 160/R |
| Handlebars | Syncros Creston 2.0 X / Alloy 31.8mm |
| Stem | Syncros RR2.5 1 1/4" / four-bolt 31.8mm |
| Headset | Acros AIF-1113 |
| Seatpost | Syncros RR2.5 27.2/350mm |
| Saddle | Syncros Tofino Regular 2.5 |
Available Options
- Brand: Scott
- Product Code: KGV-367
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
