The Quick Mill Vetrano Design with Wood Accents is a standout semi-automatic espresso machine with all the features you want in a high-end brewing equipment. This version of the Vetrano 2B Evo is customized with special wood accents, exclusive to Whole Latte Love.
Specifications| Boiler Configuration | Dual Boiler |
| Number of Boilers | 2 |
| Brew Boiler Auto-Fill | Yes |
| Brew Boiler Heater Location | Internal |
| Brew Boiler Insulation | Yes |
| Brew Boiler Material | Steel |
| Brew Boiler Orientation | Vertical |
| Brew Boiler Volume (Oz) | 25.4 oz |
| Brew Unit Material | Chrome-Plated Brass |
| Brew Unit Type | E61 |
| Three-Way Valve | Manual |
| Back Flush Capable | Yes |
| Brew Group Type | E61 |
| Recommended Application | Home / Residential |
| Display Type | PID Control Screen |
| Type of Controls | Lever PID |
| Cup Warmer Material | Stainless Steel |
| Cup Warmer Size (L-in x W-in) | 11.3 x 10.2 |
| Cup Warmer | Passively Heated |
| Drain Line Adaptable (Plumbable) | Yes |
| Drip Tray Capacity (oz) | 77.5 oz |
| Drip Tray Cover Material | Stainless Steel |
| Drip Tray Material | Stainless Steel |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Housing Color | Stainless Steel |
| Housing Material | Steel |
| Depth (Inches) | 18.8 |
| Height (Inches) | 16.2 |
| Weight (Lbs) | 57.5 |
| Width (Inches) | 13.3 |
| Portafilter Handle Material | Walnut |
| Number of Portafilters Included | 2 |
| Portafilter Type | Commercial Style |
| Portafilter Diameter | 58 mm |
| Adjustable Brew Pressure | Yes |
| Pump Pressure (Max. Bar) | 16 Bar |
| Pump Type | Rotary |
| Manufacturers Warranty Period | 2-Year Parts and Labor |
| Steam Boiler Auto-Fill | Yes |
| Steam Boiler Heater Location | Internal |
| Steam Boiler Insulation | Yes |
| Steam Boiler Material | Stainless Steel |
| Steam Boiler Orientation | Vertical |
| Steam Boiler Volume (Oz) | 47.3 oz |
| Steam Tip Hole Count | 2 |
| Steam Wand Material | Stainless Steel |
| Steam Wand Movement Type | Fully Articulated |
| Steam Wand | Commercial Style |
| Water Reservoir Access Location | Top |
| Water Reservoir Capacity | 94 oz |
| Water Reservoir Features | Empty Detection |
| Water Source | Reservoir and Water Line |
- Brand: Quick Mill
- Product Code: KGV-104
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
