The Quick Mill Pippa is a semi-professional, semi-automatic single-boiler espresso machine that is versatile, easy to use and maintain. The Pippa has a stainless steel 304, super mirror body, 1.8 L water tank that is easily accessed from the side of the machine, .45 L single boiler made of brass and 58 mm commercial style portafilter. Included is a lever switch 1-0-2 to protect the 1,000 watt heater, an 16 bar brew pressure gauge and a no burn commercial style steam/water wand.
Specifications
| Boiler Configuration | Single-Boiler/Dual-Use |
| Number of Boilers | 1 |
| Brew Boiler Auto-Fill | No |
| Brew Boiler Heater Location | Internal |
| Brew Boiler Insulation | No |
| Brew Boiler Material | Brass |
| Brew Boiler Orientation | Vertical |
| Brew Boiler Volume (Oz) | 15.2 oz |
| Brew Unit Material | Chrome-Plated Brass |
| Brew Unit Type | Other |
| Three-Way Valve | Manual |
| Back Flush Capable | Yes |
| Brew Group Type | Quick Mill |
| Recommended Application | Home / Residential |
| Type of Controls | Switch |
| Cup Height (max, inches) | 3.25" |
| Cup Warmer Material | Stainless Steel |
| Cup Warmer Size (L-in x W-in) | 9.5 in x 11.8 in |
| Cup Warmer | Passively Heated |
| Drain Line Adaptable (Plumbable) | No |
| Drip Tray Capacity (oz) | 31.5 oz |
| Drip Tray Cover Material | Stainless Steel |
| Drip Tray Material | Plastic |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Steel |
| Depth (Inches) | 12 |
| Height (Inches) | 14.7 |
| Weight (Lbs) | 25.4 |
| Width (Inches) | 9.7 |
| Portafilter Handle Material | Walnut |
| Portafilter Material | Chrome-Plated Brass |
| Number of Portafilters Included | 1 |
| Portafilter Type | Commercial Style |
| Adjustable Brew Pressure | Yes |
| Pump Pressure (Max. Bar) | 16 Bar |
| Pump Type | Vibration |
| Manufacturers Warranty Period | 2-Year Parts and Labor |
| Steam Tip Hole Count | 2 |
| Steam Wand Material | Stainless Steel |
| Steam Wand Movement Type | Fully Articulated |
| Steam Wand | Commercial Style |
| Water Reservoir Access Location | Right Side |
| Water Reservoir Capacity | 65 oz |
| Water Source | Reservoir |
- Brand: Quick Mill
- Product Code: KGV-104
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
