| Specification | Description |
|---|---|
| Brand | Karcher |
| Country of Origin | Imported |
| Amperage | 0 Amps |
| Connector Size | m 22 |
| Cord Length | 0 in. |
| Decibel Rating | 113 dB |
| Duty Rating | Heavy Duty |
| Engine Brand | Honda GX200 |
| Engine Displacement | 196cc |
| Features | Collapsible frame, GX200 196cc engine, triplex pump, M22 trigger gun, zinc plated spray wand, 4 spray nozzles, 35 ft. kink-resistant high-pressure hose, onboard detergent tank, onboard accessory storage |
| Fuel Tank Capacity | 0.82 gal. |
| Fuel Type | Gasoline |
| Horsepower | 5.5 hp |
| Hose Diameter | 6mm |
| Hose Length | 35 ft. |
| Hose Material | PVC |
| Maximum Flow Rate | 2.6 GPM |
| Maximum Operating Pressure | 3,500 PSI |
| Nozzle Type | Multi |
| Number of Tips Included | 4 |
| Power Type | Gas |
| Pressure Washer Duty Type | Heavy Duty |
| Product Height | 23.7 in. |
| Product Length | 23.7 in. |
| Product Weight | 85.4 lb. |
| Product Width | 19.7 in. |
| Start Type | Pull / Recoil Start |
| Voltage | 0V |
| Water Temperature Compatibility | Cold |
| Wattage | 0 W |
| Wheel Size | 12 in. |
| Manufacturer Part Number | 1.107-419.0 |
- Brand: Karcher
- Product Code: KGV-659
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
