Power outages usually occur without warning. Ideally, a homeowner is prepared with an automatic home standby generator installed and always ready to go. However, if a portable generator is the only option forbackup power during an emergency, the GP17500E unit is the ultimate option, with enough power to run up to a 5-ton air conditioner and more. Also an ideal choice for jobsites with high power requirements. This model features Generac's OHVI engine for extended run times and longer life.
Specifications
| Specification | Description |
|---|---|
| Brand | Generac |
| Country of Origin | Made in USA |
| Description | 0- Not Applicable |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | No |
| DisclaimerARS-GasPower | Yes |
| Engine Brand | Generac |
| Engine Displacement | 992cc |
| Features | Generac OHVI engine, low-oil shutdown, hour meter, 16 gallon fuel tank, 12.3 pneumatic wheels, Electric start, Idle control |
| Fuel Tank Capacity | 16 gal |
| Fuel Technology | Single-Fuel |
| Accessories Included | Wheel Kit |
| Generator Amperage | 20A |
| Generator Running Watts | 17500W |
| Generator Voltage | 120V, 240V |
| Number of Circuits | Not measured |
| Number Of Outlets | 9 |
| Operational Volume (dB) | 0- Not Measured |
| Outlet Types | 120V/30A, 240V/50A |
| Packaged Height | 44.25 in. |
| Packaged Length | 50 in. |
| Packaged Weight | 513 lb. |
| Packaged Width | 23 in. |
| Power/Fuel Type | Gasoline |
| Primary Color | Orange |
| Product Height | 39.5 in. |
| Product Length | 48.5 in. |
| Product Weight | 390 lb. |
| Product Width | 31 in. |
| Recommended Application | Emergency Use, Job Site, Home Standby |
| Running Watts | 17,500W |
| Run Time at Full Load | 0-Not Measured |
| Run Time at Half Load | 10 hours |
| Starting Watts | 26,250W |
| Start Type | Electric |
