The De’Longhi La Specialista Prestigio is a sleek, fully automatic espresso machine that is designed and engineered in Italy. With features like smart tamping, dynamic pre-infusion, and a LatteArt steam wand, this small machine brings a lot to the table. Plus, with a Dual Heating System, you don’t have to wait between brewing espresso and frothing milk.
Specifications
| Boiler Configuration | Thermoblock |
| Number of Boilers | 2 |
| Boiler Features | Rapid Heating, Brew and Steam Simultaneously |
| Brew Boiler Auto-Fill | Yes |
| Brew Boiler Material | Stainless Steel |
| Recommended Application | Home / Residential |
| Display Type | LED, Illuminated Buttons |
| Controls and Additional Features | Sensor Grinding, Dynamic Pre-Infusion |
| Pressure Gauges | Pressure |
| Type of Controls | Knobs, Buttons |
| Drip Tray Cover Material | Stainless Steel |
| Drip Tray Material | Plastic |
| Removable Drip Tray | Yes |
| Portafilter Baskets Included | Single Pressurized, Double Pressurized |
| Frame Material | Plastic |
| Grinder Setting Controls / Adjustment Type | Stepped |
| Built-In Grinder | Yes |
| Grinder Burr Type | Conical |
| Number of Grinders | 1 |
| Dispensing Method | Doserless |
| Bean Hopper Freshness Lid | Yes |
| Removable Bean Hopper | No |
| Bean Hopper Material | Plastic |
| Depth (Inches) | 15.6" |
| Height (Inches) | 17.7" |
| Weight (Lbs) | 29.76 |
| Width (Inches) | 13.8" |
| Watts | 1450 |
| Water Reservoir Access Location | Back |
| Water Reservoir Capacity | 67 oz |
| Water Reservoir Material | Plastic |
| Water Source | Reservoir |
- Brand: Delonghi
- Product Code: KGV-102
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
