The De'Longhi Dinamica is an automatic espresso machine with world-first tech for brewing iced coffee. Expect smooth, full-bodied iced coffees that are never watered down and specialty drinks that you could swear came from the cafe.
Specifications
| App Connectivity | No |
| Boiler Configuration | Thermoblock |
| Boiler Features | Thermoblock |
| Brew Boiler Material | Stainless Steel, Aluminum |
| Brew Group Type | Other |
| Recommended Application | Home / Residential |
| Controls and Additional Features | Iced Coffee Button, Auto Shut Off |
| Type of Controls | Push Button |
| Adjustable Cup Height | Yes |
| Cup Height (max, inches) | 5.5 in |
| Cup Height (min, inches) | 3.5 in |
| Frame Material | Metal, Plastic |
| Grinder Setting Controls / Adjustment Type | Stepped |
| Built-In Grinder | Yes |
| Grinder Burr Type | Stainless Steel |
| Number of Grinders | 1 |
| Bean Hopper Capacity (Oz) | 10.5 oz |
| Grinding Method | Conical Burr |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Metal, Plastic |
| Depth (Inches) | 16.89 |
| Height (Inches) | 13.7 |
| Weight (Lbs) | 20 |
| Width (Inches) | 9.29 |
| Adjustable Brew Pressure | No |
| Pump Type | Vibration |
| Manufacturers Warranty Period | 2-Years Parts and Labor |
| Volt | 120 V |
| Watts | 1250 W |
| Steam Wand Features | Auto Frothing |
| Steam Wand | Pannarello |
| Water Reservoir Access Location | Front |
| Water Reservoir Capacity | 60.87 oz |
| Water Source | Reservoir |
- Brand: Delonghi
- Product Code: KGV-101
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
