The Crem ONE HX PID is a superb heat exchange espresso machine that improves upon its legendary predecessor, the Expboar Office Lever. The digital display, adjustable PID, large 1.7 liter copper boiler, water line connectivity, and SGS certification push the ONE HX ahead of the pack.
Specifications
| App Connectivity | No |
| Boiler Configuration | Heat Exchanger |
| Number of Boilers | 1 |
| Boiler Features | Brew & Steam Simultaneously, Rapid Steam |
| Brew Boiler Auto-Fill | Yes |
| Brew Boiler Heater Location | Internal |
| Brew Boiler Material | Copper w/Brass Endplates |
| Brew Boiler Orientation | Vertical |
| Brew Boiler Type | Heat Exchanger |
| Brew Boiler Volume (Oz) | 1.7 |
| Three-Way Valve | Automatic |
| Back Flush Capable | Yes |
| Brew Group Material | Chrome Plated Brass |
| Brew Group Size (mm) | 58 mm |
| Brew Group Type | E61 |
| Brew Boiler Wattage | 1300 |
| Recommended Application | Residential / Commercial |
| NSF Certified | No |
| Display Type | LED |
| Controls and Additional Features | Low Water Warning, Power Light, Pressure Gauge, Steam Control, Shot Timer |
| Pressure Gauges | Brew/Steam Pressure |
| Type of Controls | Lever, PID |
| Cup Height (max, inches) | 4" |
| Cup Height (min, inches) | 3" |
| Cup Warmer Material | Stainless Steel |
| Cup Warmer | Passively Heated |
| Drain Line Adaptable (Plumbable) | Yes |
| Drip Tray Cover Material | Stainless Steel |
| Drip Tray Material | Plastic |
| Removable Drip Tray | Yes |
| Portafilter Baskets Included | Single, Double |
| Frame Material | Plastic |
| Housing Color | Stainless Steel, Black |
| Housing Material | Steel |
| Maintenance Alerts | Yes |
| Recommended Descaler Type | Durgol Swiss Espresso Descaler |
| Recommended Water Filter | BWT Bestsave M |
| Depth (Inches) | 18 |
- Brand: Crem
- Product Code: KGV-991
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
