The Bezzera BZ13 DE is a NSF-certified PID heat-exchanger espresso machine with incredibly fast heat-up times and phenomenal temperature stability.
Specifications
| App Connectivity | No |
| Boiler Configuration | Heat Exchanger |
| Number of Boilers | 1 |
| Brew Boiler Material | Copper |
| Brew Group Material | Chrome Plated Brass |
| Brew Group Type | BZ |
| Recommended Application | Residential / Commercial |
| NSF Certified | Yes |
| Controls and Additional Features | PID Temperature Control |
| Type of Controls | Push Button |
| Cup Height (max, inches) | 3.75" |
| Cup Warmer Material | Stainless Steel |
| Drain Line Adaptable (Plumbable) | No |
| Frame Material | Steel |
| Housing Color | Stainless Steel |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Depth (Inches) | 17.75 |
| Height (Inches) | 14.75 |
| Weight (Lbs) | 50 |
| Width (Inches) | 9.75 |
| Time to Heat (Minimum Seconds) | 8 min |
| Filter Diameter (mm) | 58 mm |
| Portafilter Handle Material | Rosewood |
| Number of Portafilters Included | 1 |
| Pump Type | Vibration |
| Manufacturers Warranty Period | 3-Year Parts and Labor |
| Amps | 13 A |
| Volt | 110 V |
| Steam Wand Features | Cold-Touch, Insulated |
| Steam Tip Hole Count | 2 |
| Steam Wand Material | Stainless Steel |
| Steam Wand Movement Type | Fully Articulated |
| Steam Wand | Commercial |
| Water Reservoir Access Location | Top |
| Water Reservoir Capacity | 101 oz |
| Water Reservoir Material | Plastic |
| Water Source | Built-In Reservoir |
- Brand: Bezzera
- Product Code: KGV-877
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
