The Bezzera BZ10 is a heat exchange machine with a specially designed group that heats up in a short ten minutes. It’s super compact and perfect for those who want to break into prosumers without breaking the bank or taking over the kitchen.
Specifications
| Boiler Configuration | Heat Exchanger |
| Number of Boilers | 1 |
| Boiler Features | Brew & Steam Simultaneously,Rapid Steam |
| Brew Boiler Auto-Fill | Yes |
| Brew Boiler Heater Location | Internal |
| Brew Boiler Insulation | No |
| Brew Boiler Material | Copper |
| Brew Boiler Orientation | Vertical |
| Brew Group Features | Actively Heated |
| Three-Way Valve | Electronic |
| Brew Group Material | Chrome Plated Brass |
| Brew Group Size (mm) | 58 mm |
| Brew Group Type | BZ |
| Brew Boiler Wattage | 1200 |
| Recommended Application | Home / Residential |
| Controls and Additional Features | Pressure Gauge(s) |
| Pressure Gauges | Brew Circuit,Steam Boiler |
| Type of Controls | Push Button |
| Cup Height (max, inches) | 3.5 in |
| Cup Warmer Material | Stainless Steel |
| Cup Warmer Size (L-in x W-in) | 6 x 9.5 |
| Cup Warmer | Passively Heated |
| Drip Tray Capacity (oz) | 22 fl-oz |
| Drip Tray Cover Material | Stainless Steel |
| Drip Tray Material | Stainless Steel |
| Portafilter Baskets Included | Double,Single |
| Frame Material | Steel |
| Housing Color | Stainless Steel |
| Housing Material | AISI 304 Stainless Steel,Stainless Steel |
| Depth (Inches) | 16.75 |
| Height (Inches) | 14.9 |
| Weight (Lbs) | 41 |
| Width (Inches) | 9.8 |
| Filter Diameter (mm) | 58 mm |
| Portafilter Handle Material | Rosewood |
| Portafilter Material | Chrome Plated Brass |
| Number of Portafilters Included | 1 |
| Ground, E.S.E., Pod and Capsule Compatibility | Ground Coffee |
| Portafilter Type | Commercial Style |
| Portafilter Weight (lbs) | 1 lbs |
| Adjustable Brew Pressure | Yes |
| Pump Pressure (Max. Bar) | 15 Bar |
| Pump Type | Vibration |
| Pump Wattage | 52 watts |
| Manufacturers Warranty Period | 1-Year Parts and Labor |
| Volt | 110V-120V (US) |
| Watts | 115 Watt |
| Power Cord Length (inches) | 50 in |
| Steam Boiler Auto-Fill | Yes |
| Steam Boiler Heater Location | Internal |
| Steam Boiler Insulation | No |
| Steam Boiler Orientation | Vertical |
| Steam Boiler Volume (Oz) | 50 fl-oz |
| Steam Boiler Vacuum Relief Valve | Yes |
| Steam Boiler Wattage | 1400 Watt |
| Height Off Counter (Inches) | 6.5 in |
| Steam Tip Hole Count | 2 |
| Steam Wand Material | Stainless Steel |
| Steam Wand Movement Type | Fully Articulated |
| Steam Wand | Commercial Style |
| Water Reservoir Access Location | Top |
| Water Reservoir Capacity | 100 fl-oz |
| Water Reservoir Material | Plastic |
| Water Source | Built-In Reservoir |
- Brand: Bezzera
- Product Code: KGV-884
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
