The Bezzera Aria is a compact heat exchanger espresso machine that comes equipped with a plumbable rotary pump, PID temperature controller, and E61 flow control device. Its impressive array of features make it a perfect choice for both experienced home baristas and espresso newcomers.
Specifications
| Number of Boilers | 1 |
| Boiler Features | Simultaneous Brew and Steam |
| Brew Boiler Auto-Fill | Yes |
| Brew Boiler Heater Location | Internal |
| Brew Boiler Insulation | Yes |
| Brew Boiler Material | Copper with Brass Endplates |
| Brew Boiler Orientation | Vertical |
| Brew Boiler Type | Heat Exchanger |
| Brew Boiler Volume (Oz) | 50.7 |
| Brew Group Features | Water Flow Rate Control |
| Brew Unit Material | Chrome-Plated Brass |
| Brew Unit Type | E61 |
| Three-Way Valve | Yes |
| Back Flush Capable | Yes |
| Brew Group Size (mm) | 58mm |
| Brew Boiler Wattage | 1200W |
| Display Type | PID |
| Controls and Additional Features | Brew Temperature Control, Water Flow Rate Control |
| Pressure Gauges | Brew and Steam |
| Type of Controls | PID, Brew Lever, Flow Control Knob |
| Cup Warmer Material | Stainless Steel |
| Cup Warmer | Passive |
| Drain Line Adaptable (Plumbable) | Yes |
| Drip Tray Cover Material | Stainless Steel |
| Drip Tray Material | Stainless Steel |
| Removable Drip Tray | Yes |
| Portafilter Baskets Included | Single (10g), Double (20g), Backflush |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Depth (Inches) | 16.85 |
| Height (Inches) | 16.18 |
| Weight (Lbs) | 52.9 |
| Width (Inches) | 7.87 |
| Bottomless Portafilter Available | Included |
| Filter Diameter (mm) | 58mm |
| Portafilter Handle Material | Plastic |
| Portafilter Material | Chrome Plated Brass |
| Number of Portafilters Included | 2 (double and bottomless) |
| Portafilter Type | Commercial |
| Portafilter Weight (lbs) | 2 |
| Portafilter Diameter | 58mm |
| Pump Type | Rotary |
| Manufacturers Warranty Period | 3-Year Parts and Labor |
| Steam Tip Hole Count | 2 |
| Steam Wand Material | Stainless Steel |
| Steam Wand Movement Type | Fully Articulated |
| Steam Wand | Commercial |
| Water Reservoir Access Location | Top |
| Water Reservoir Capacity | 101 |
| Water Reservoir Features | Removable |
| Water Reservoir Material | Plastic |
| Water Source | Reservoir and Plumbed |
- Brand: Bezzera
- Product Code: KGV-878
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
