The Bezzera New Hobby is a compact semi-automatic espresso machine equipped with impressive steam power, a 3-way solenoid valve, and an impressive 3-liter water reservoir.
Specifications
| Boiler Configuration | Single-Boiler/Dual-Use |
| Number of Boilers | 1 |
| Brew Boiler Material | Brass W/ Nickel |
| Brew Boiler Orientation | Vertical |
| Brew Boiler Type | Low Volume |
| Three-Way Valve | Electronic |
| Brew Group Material | Chrome Plated Brass |
| Brew Group Size (mm) | 58 mm |
| Brew Group Type | BZ |
| Brew Boiler Wattage | 1100 |
| Recommended Application | Home / Residential |
| Display Type | Indicator Lights |
| Type of Controls | Rocker Switch |
| Cup Height (max, inches) | 2.625 in |
| Cup Warmer Material | Stainless Steel |
| Cup Warmer Size (L-in x W-in) | 8" x 4" |
| Cup Warmer | Passively Heated |
| Drip Tray Capacity (oz) | 12oz |
| Drip Tray Cover Material | Stainless Steel |
| Drip Tray Material | Plastic |
| Portafilter Baskets Included | Commercial Double, Commercial Single |
| Frame Material | Steel |
