Featuring several key updates including 9 bar extractions and polished steel group cover, the Gaggia Classic Evo Pro took feedback from home baristas seriously. Still made in Italy and housed in a one-piece steel frame, the Gaggia Classic Evo Pro’s 3-Way Solenoid Valve, commercial 58mm portafilter and steam wand are the perfect tools to start your espresso journey.
Specifications
| Boiler Configuration | Single-Boiler, Dual-Use, Uncoated |
| Number of Boilers | 1 |
| Brew Boiler Auto-Fill | Yes |
| Brew Boiler Heater Location | External |
| Brew Boiler Insulation | No |
| Brew Boiler Material | Aluminum |
| Brew Boiler Orientation | Vertical |
| Brew Group Features | Preheat Cycle |
| Three-Way Valve | Electronic |
| Back Flush Capable | Yes |
| Brew Group Material | Stainless Steel |
| Capsule or Pod Friendly | Yes |
| Brew Group Size (mm) | 58 mm |
| Brew Group Type | Other |
| Brew Boiler Wattage | 1370 |
| Recommended Application | Home / Residential |
| NSF Certified | No |
| Display Type | Indicator Lights |
| Controls and Additional Features | Power Light |
| Type of Controls | Rocker Switch |
| Cup Height (max, inches) | 3.25 in |
| Cup Warmer Material | Stainless Steel |
| Cup Warmer Size (L-in x W-in) | 7" x 5" |
| Cup Warmer | Passively Heated |
| Drip Tray Capacity (oz) | 16 fl-oz |
| Drip Tray Cover Material | Stainless Steel |
| Drip Tray Material | Plastic |
| Removable Drip Tray | Yes |
| Portafilter Baskets Included | Commercial Single, Commercial Double, Pressurized Double |
| Frame Material | Steel |
| Housing Color | Red |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Recommended Descaler Type | Gaggia Decalcifier |
| Depth (Inches) | 9.5 |
| Height (Inches) | 14.2 |
| Weight (Lbs) | 20 |
| Width (Inches) | 8 |
| Bottomless Portafilter Available | Yes |
| Filter Diameter (mm) | 58 mm |
| Portafilter Handle Material | Plastic |
| Portafilter Material | Stainless Steel |
| Number of Portafilters Included | 1 |
| Ground, E.S.E., Pod and Capsule Compatibility | E.S.E. Pod, Ground Coffee |
| Portafilter Type | Commercial Style |
| Portafilter Weight (lbs) | 1lbs |
| Portafilter Diameter | 58 mm |
| Adjustable Brew Pressure | No |
| Pump Type | Vibration |
| Pump Wattage | 55 watts |
| Manufacturers Warranty Period | 2-Year Parts and Labor |
| Amps | 11.88 A |
| Volt | 110V-120V (US) |
| Watts | 1425 Watt |
| Power Cord Length (inches) | 44 in |
| Power Cord Storage | Yes |
| Steam Wand Features | Rubber Elbow |
| Steam Tip Hole Count | 2 |
| Steam Wand Material | Stainless Steel |
| Steam Wand Movement Type | Rotating (left/right) |
| Steam Wand | Commercial |
| Steam Wand Usable Length | 3.75 in |
| Water Reservoir Access Location | Front |
| Water Reservoir Capacity | 72 fl-oz |
| Water Reservoir Features | Removable,Visible Level Indicator |
| Water Reservoir Material | Plastic |
| Water Filter Included | No |
| Water Source | Built-In Reservoir |
- Brand: Gaggia
- Product Code: KGV-112
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
