The Gaggia Accademia is a fully automatic luxury Italian espresso machine with brushed stainless steel housing and a full color glass touchscreen display. With a menu of 19 unique beverages and superlative customization options, your perfect specialty coffee awaits. Enjoy effortless Cappuccinos and other café favorites with the auto-frothing carafe, or master the art of milk frothing with Gaggia's exclusive commercial steam wand.
Specifications
| App Connectivity | No |
| Boiler Configuration | Single Thermoblock |
| Number of Boilers | 1 |
| Boiler Features | Rapid Steam |
| Brew Boiler Auto-Fill | Yes |
| Brew Boiler Heater Location | External |
| Brew Boiler Material | Stainless Steel |
| Brew Boiler Orientation | Vertical |
| Brew Boiler Type | Thermoblock |
| Brew Group Features | Removable |
| Brew Unit Material | Plastic |
| Brew Unit Type | Automatic |
| Brew Group Type | Other |
| Brew Boiler Wattage | 1400 |
| Coffee Dose Quantity (grams/cycle) | 6.5g - 11.5g |
| Brewing Light | No |
| Number of Carafes | 1 |
| Recommended Application | Home / Residential |
| NSF Certified | No |
| Display Type | Glass Touch Screen |
| Type of Controls | Touch Display, Push Button, Textured Rotary Knob |
| Adjustable Cup Height | Yes |
| Cup Height (max, inches) | 6.5" |
| Cup Height (min, inches) | 2.95" |
| Dishwasher Safe | Drip Tray, Drip Tray Cover, Coffee Scoop (DO NOT PUT OTHER COMPONENTS IN THE DISHWASHER) |
| Cup Warmer Material | Metal |
| Cup Warmer Size (L-in x W-in) | 4 x 6 |
| Cup Warmer | Electrically Heated |
| Drain Line Adaptable (Plumbable) | No |
| Dreg Drawer Capacity (Spent Pucks) | 14 |
| Drip Tray Capacity (oz) | 10 fl-oz |
| Drip Tray Cover Material | Stainless Steel |
| Drip Tray Material | Steel, Plastic |
| Removable Drip Tray | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Grinder Setting Controls / Adjustment Type | Stepped |
| Built-In Grinder | Yes |
| Grinder Burr Type | Flat Ceramic |
| Number of Grinders | 1 |
| Bean Hopper Freshness Lid | Yes |
| Recommended Grind Selection | 8 |
| Bean Hopper Capacity (Oz) | 12.3oz |
| Removable Bean Hopper | No |
| Grinding Method | Flat Burr |
| Bean Hopper Material | Plastic |
| Housing Color | Black, Stainless |
| Housing Material | Steel, Glass, ABS |
| Maintenance Alerts | Yes |
| Recommended Milk Carafe Cleaner | Urnex Rinza |
| Recommended Descaler Type | Gaggia Decalcifier |
| Recommended Water Filter | Mavea Intenza |
| Depth (Inches) | 16.5" |
| Height (Inches) | 15.15" |
| Weight (Lbs) | 30.4lbs |
| Width (Inches) | 11.10" |
| Adjustable Froth Quality | Yes |
| Dishwasher-Safe Carafe (if present) | No |
| Cappuccino Dispensing Height (inches) | 5.5 in |
| One-Touch Cappuccino Carafe Features | Removable, Quick Clean, Variable Froth Texture |
| Milk Frother Type | One-Touch Carafe |
| Self-Priming Pump | Yes |
| Pump Type | Vibration |
| Number of Grinder Settings | 8 |
| Manufacturers Warranty Period | 2-Year Parts and Labor |
| Amps | 12.5 A |
| Volt | 120 |
| Watts | 1400W |
| Power Cord Length (inches) | 70 in |
| Power Cord Storage | No |
| Steam Boiler Auto-Fill | Yes |
| Steam Boiler Heater Location | External |
| Steam Boiler Material | Stainless Steel-Lined Aluminum |
| Steam Boiler Orientation | Vertical |
| Steam Boiler Type | Thermoblock |
| Steam Boiler Wattage | 1400 Watt |
| Steam Tip Hole Count | 1 |
| Steam Wand Material | Stainless Steel |
| Steam Wand Movement Type | Pivoting (left/right) |
| Steam Wand | Commercial Style |
| Steam Wand Usable Length | 2.5 in |
| Water Reservoir Access Location | Top |
| Water Reservoir Capacity | 54 |
| Water Reservoir Features | Removable |
| Water Reservoir Material | Plastic |
| Water Filter Included | Yes |
| Water Source | Reservoir |
- Brand: Gaggia
- Product Code: KGV-112
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
