Checkpoint SLR 9 eTap is our best carbon gravel bike, and it's built for crushing the world's greatest gravel races. The lightweight 700 Series OCLV Carbon frame has gravel-smoothing IsoSpeed and a nimble-yet-stable progressive geometry. Plus, a smart and smooth SRAM RED wireless electronic drivetrain for blazing fast shifts, Aeolus RSL 37V carbon wheels, and extra mounts for gear and accessories. This bike a true gravel-grinding powerhouse.
Specs
| Frame | 700 Series OCLV Carbon, IsoSpeed, downtube storage door, internal routing, Ride Tuned seat mast, chain keeper, T47 BB, fender mounts, integrated frame bag mounts, flat mount disc, 142x12mm thru axle |
|---|---|
| Fork | Checkpoint carbon, tapered carbon steerer, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| Wheels |
Front: Bontrager Aeolus RSL 37, OCLV Carbon, Tubeless Ready, 37mm rim depth, 100x12mm thru axle Rear: Bontrager Aeolus RSL 37, OCLV Carbon, Tubeless Ready, 37mm rim depth, 142x12mm thru axle |
| Tires | Bontrager GR1 Team Issue, Tubeless Ready, Inner Strength casing, aramid bead, 120 tpi, 700x40c |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, T47 threaded, internal bearing |
| Crankset | SRAM RED AXS Power Meter, 40T, DUB GLS spindle |
| Shifters | SRAM RED eTap AXS, 12 speed |
| Rear Derailleur | SRAM RED XPLR eTap AXS, 44T max cog |
| Cassette/Freewheel | SRAM XG-1271, 10-44, 12 speed |
| Chain | SRAM RED D1, 12 speed |
| Rotors | SRAM CenterLine X, centerlock, round edge, 160mm |
| Handlebars | Bontrager Pro IsoCore VR-SF |
| Tape/Grips | Bontrager Supertack Perf tape |
| Stem | Bontrager RSL Carbon, 31.8mm clamp, 7 degree |
| Seatpost | Bontrager carbon seatmast cap, 5mm offset |
| Saddle | Bontrager P3 Verse Pro, carbon rails |
| Accessories & Extras | Bontrager TLR sealant, 6oz, Bontrager XXX TLR valve, 55mm, Bontrager TLR rimstrip, Bontrager BITS Internal Frame Storage Bag |
Available Options
- Brand: Trek
- Product Code: KGV-546
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
