Checkpoint ALR 4 is the best value gravel bike in the lineup. Kitted out with a 300 Series Alpha Aluminum frame, Checkpoint ALR 4 is just as responsive on chunky gravel roads as it is smooth on the tarmac. Tons of features like tubeless-ready wheels, a SRAM Apex 11-speed drivetrain, and mechanical disc brakes make Checkpoint ALR 4 the perfect ride for ease of entry into the wide world of gravel.
Specs
| Pedals | Sold Separately |
|---|---|
| Fork | Checkpoint, full carbon, tapered carbon steerer, rack mounts, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| Hubs | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, 100x12mm thru axle |
| Rims | Bontrager Paradigm, Tubeless Ready, 24-hole, 21mm width, Presta valve // Bontrager Paradigm SL, Tubeless Ready, 24-hole, 21mm width, Presta valve |
| Stem | Bontrager Elite, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 90mm length |
| Chain | SRAM PC-1130, 11 speed |
| Frame | 300 Series Alpha Aluminum, tapered head tube, Internal cable routing, 3S chain keeper, T47 BB, rack and fender mounts, integrated frame bag mounts, flat mount disc, 142x12mm thru axle |
| Tires | Bontrager GR1 Team Issue, Tubeless Ready, Inner Strength casing, aramid bead, 120 tpi, 700x40mm |
| Brakes | Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount // Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount |
| Rotors | Tektro, centerlock, 160mm |
| Saddle | Bontrager Verse Comp, steel rails, 145mm width |
| Spokes | 14g stainless steel, black |
| Crankset | SRAM Apex 1, 40T, DUB Wide, 172.5mm length |
| Seatpost | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| Shifters | SRAM Apex, 11 speed // SRAM Apex, 11 speed |
| Handlebars | Bontrager Elite Gravel, 42cm width |
| Tape/Grips | Bontrager Supertack Perf tape |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, T47 threaded, internal bearing |
| Rear Derailleur | SRAM Apex 1, long cage, 42T max cog |
| Cassette/Freewheel | SRAM PG-1130, 11-42, 11 speed |
Available Options
- Brand: Trek
- Product Code: KGV-532
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
