The JURA S8 will satiate your caffeine needs with its one-touch brewing capabilities. Its giant, touchscreen display is incredibly intuitive and fully customizable, letting you program and display all your favorite brews on the main screen for easy access to a delicious pick me up.
Specifications| App Connectivity | Yes |
| Boiler Configuration | Thermoblock |
| Number of Boilers | 1 |
| Boiler Features | Rapid Steam |
| Brew Boiler Auto-Fill | Yes |
| Brew Boiler Heater Location | External |
| Brew Boiler Material | Stainless Steel-Lined Aluminum |
| Brew Boiler Type | Thermoblock |
| Brew Group Features | Automatic Cleaning Cycle,Preheat Cycle |
| Brew Unit Material | Plastic |
| Brew Unit Type | Automatic |
| Brew Boiler Wattage | 1450 |
| Coffee Dose Quantity (grams/cycle) | 5 |
| Recommended Application | Home / Residential |
| NSF Certified | No |
| Display Type | LCD (TFT) |
| Type of Controls | Touch Screen |
| Adjustable Cup Height | Yes |
| Cup Height (max, inches) | 4.6 in |
| Cup Height (min, inches) | 2.8 |
| Dreg Drawer Capacity (Spent Pucks) | 16 |
| Drip Tray Cover Material | Stainless Steel |
| Drip Tray Material | Plastic |
| Removable Drip Tray | Yes |
| Frame Material | Plastic |
| Built-In Grinder | Yes |
| Grinder Burr Type | Conical Steel |
| Number of Grinders | 1 |
| Bean Hopper Freshness Lid | Yes |
| Bean Hopper Capacity (Oz) | 9.9 oz |
| Removable Bean Hopper | No |
| Grinding Method | Burr |
| Bean Hopper Material | Plastic |
| Housing Color | Silver |
| Housing Material | Plastic |
| Maintenance Alerts | Yes |
| Recommended Milk Carafe Cleaner | Jura-Capresso Auto-Frother Cleaner |
| Recommended Descaler Type | Jura Descaling Tablets |
| Recommended Water Filter | Jura Clearyl Smart |
| Depth (Inches) | 17.5 |
| Height (Inches) | 13.7 |
| Weight (Lbs) | 22.1 |
| Width (Inches) | 11 |
| Adjustable Froth Quality | Yes |
| Cappuccino Dispensing Height (inches) | 4.5 in |
| Milk Frother Type | Integrated Milk Spout |
| Pump Pressure (Max. Bar) | 15 Bar |
| Pump Type | Vibration |
| Number of Grinder Settings | 7 |
| Manufacturers Warranty Period | 2-Year Limited Warranty |
| Amps | 12.1 A |
| Volt | 110V-120V (US) |
| Watts | 1450 Watt |
| Power Cord Length (inches) | 43.2 in |
| Power Cord Storage | Yes |
| Steam Wand Material | Plastic |
| Steam Wand Movement Type | Fixed |
| Steam Wand | Autofrother |
| Water Reservoir Access Location | Left Side |
| Water Reservoir Capacity | 63.6 fl-oz |
| Water Reservoir Features | Removable |
| Water Reservoir Material | Plastic |
| Water Filter Included | Yes |
| Water Source | Built-In Reservoir |
- Brand: Jura
- Product Code: KGV-110
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
