Westinghouse 9,500-Watt Gasoline Powered WGEN9500 Remote Electric Start Portable Generator
Specifications
| Specification | Description |
|---|---|
| Brand | Westinghouse |
| Country of Origin | Imported |
| Description | 12,500W Remote Electric Start Portable Gas Generator, Home Backup & RV Ready |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | Yes |
| DisclaimerARS-GasPower | Yes |
| Engine Brand | Westinghouse |
| Engine Displacement | 457cc |
| Features | Home Backup |
| Fuel Tank Capacity | 6.6 gal. |
| Fuel Technology | Single-Fuel |
| Accessories Included | Wheel Kit |
| Generator Amperage | 30A, 20A, 50A |
| Generator Running Watts | 9500W |
| Generator Voltage | 120V, 240V |
| Number of Circuits | N/A |
| Number Of Outlets | 9 |
| Operational Volume (dB) | As low as 74 dBA |
| Outlet Types | 120V/30A, 240V/50A |
| Packaged Height | 26 in. |
| Packaged Length | 27.2 in. |
| Packaged Weight | 200 lb. |
| Packaged Width | 26.5 in. |
| Power/Fuel Type | Gasoline |
| Primary Color | Blue |
| Product Height | 26.5 in. |
| Product Length | 27.2 in. |
| Product Weight | 192 lb. |
| Product Width | 26.1 in. |
| Recommended Application | Emergency Use, Job Site, Recreational, Home Standby |
| Running Watts | 9,500W |
| Run Time at Full Load | 6 hours |
| Run Time at Half Load | 8 hr. |
| Starting Watts | 12,500W |
| Start Type | Remote Start |
- Brand: Westinghouse
- Product Code: KGV-065
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
