The Generac PowerPact Series 7.5/6kW Air-Cooled Stand-By Generator is the affordable, automatic alternative to portable back-up power. With many of the qualities of the best-selling Guardian Series, this stand-by generator remains the most reliable around. Significantly quieter than a portable generator, this stand-by generator protects the home's most essential circuits, like refrigerators, well pumps and select appliances. Add this stand-by generator to your home today!
- Stand-by generator powers 8 circuits of your home with the 50-amp, NEMA 1 (indoor rated only) lightweight transfer switch
- 3 year limited warranty
- True Power Technology on stand-by generator delivers best-in-class power quality with less than 5% total harmonic distortion
- Generac generators and engines are engineered and built in the USA*|*Assembled in the USA using domestic and foreign parts
- Generac OHV engine in stand-by generator is designed for reliability and long-life operation
- 24/7/365 Customer Support Team standing by all day, every day from our headquarters in Wisconsin to answer any questions you might have
- Durable powder-coat finish on stand-by generator made to last
Specifications
| Specification | Description |
|---|---|
| Brand | Generac |
| Country of Origin | Made in USA |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | Yes |
| DisclaimerARS-GasPower | No |
| Engine Displacement | 420cc |
| Features | 50 Amp Transfer Switch, Digital Controller, True Power Technology, Galvanized Steel Enclosure, Easy Accessibility |
| Fuel Tank Capacity | 0- Not Measured |
| Fuel Technology | Dual-Fuel |
| Accessories Included | Propane Hose |
| Generator Amperage | 50A |
| Engine Brand | Generac |
| Generator Running Watts | 7500W (LP) / 6000W (NG) |
| Generator Voltage | N/A |
| Number of Circuits | 8 |
| Operational Volume (dB) | 69 dB |
| Outlet Types | N/A |
| Power/Fuel Type | Gasoline |
| Primary Color | Brown |
| Product Height | 25 in. |
| Product Length | 36 in. |
| Product Weight | 280 lb. |
| Product Width | 27 in. |
| Recommended Application | Home Standby |
| Run Time at Full Load | 1.42 gal./hr. |
| Run Time at Half Load | 0.87 gal./hr. |
| Starting Watts | 7.5 kW |
- Brand: Generac
- Product Code: KGV-069
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
