The XP13000HX is the crown jewel of the HX Series with 13,000 watts of POWER. This unit provides the power normally found in stationary home standby generators but in a more affordable, portable package! with a 500cc OHV DuroMax Engine, this workhorse is PERFECT for HOME BACK UP and can power most household essentials such as lights, appliances, and even central A/C systems during any power outage, storm, or emergency event.
- All-new control center with a digital multimeter, push-button start, and a front-facing fuel interface allowing you to change your fuel type in seconds! The digital multimeter displays voltage, frequency, total hours run, and hours until the recommended maintenance.
- This generator runs on gasoline or propane, giving you the freedom and flexibility of fuel choice.
- Equipped with DuroMax CO Alert technology that will automatically shut down the generator if an unsafe level of carbon monoxide is detected.
- Built using a powerful 500cc OHV DuroMax engine and features ALL COPPER WINDINGS designed to make your generator last for years.
- The fully loaded power panel includes four 120V GFCI household outlets, one 120V 30AMP outlet, one 120/240V 30AMP twist-lock outlet, and a heavy-duty 120/240V 50AMP outlet making it transfer switch ready!
- Onboard the XP13000HX are individual circuit breakers, idle control, and a low oil sensor.
Specifications
| Specification | Description |
|---|---|
| Brand | DuroMax |
| Country of Origin | Imported |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | Yes |
| DisclaimerARS-GasPower | Yes |
| Engine Displacement | 500cc |
| Features | Hour Meter, Low Oil Shutdown |
| Fuel Tank Capacity | 8.3 gal. |
| Fuel Technology | Dual-Fuel |
| Accessories Included | Wheel Kit |
| Generator Amperage | 30A, 50A |
| Engine Brand | DuroMax |
| Generator Running Watts | 10500W |
| Generator Voltage | 120V, 240V |
| Number of Circuits | 2 |
| Number Of Outlets | 7 |
| Operational Volume (dB) | 74 dB |
| Outlet Types | 120V/30A, 240V/50A |
| Power/Fuel Type | Gasoline, Liquid Propane |
| Primary Color | Black |
| Product Height | 26 in. |
| Product Length | 30 in. |
| Product Weight | 240 lb. |
| Product Width | 29 in. |
| Recommended Application | Emergency Use, Job Site, Campsite, Recreational, Home Standby |
| Running Watts | 10,500W |
| Run Time at Full Load | 4 hours |
| Run Time at Half Load | 8.5 hours |
| Starting Watts | 13,000W |
| Start Type | Electric / Switch Start |
- Brand: DuroMax
- Product Code: KGV-059
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
