Champion Power Equipment 9200-Watt Portable Generator with Electric Start
Specifications
| Specification | Description |
|---|---|
| Brand | Champion Power Equipment |
| Country of Origin | Imported |
| Description | Champion 9200-Watt Portable Generator with Electric Start |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | Yes |
| DisclaimerARS-GasPower | No |
| Engine Brand | Champion Power Equipment |
| Engine Displacement | 459cc |
| Features | 11,500 starting watts, 9,200 running watts, Cold Start Technology |
| Fuel Tank Capacity | 7.7 gal |
| Fuel Technology | Single-Fuel |
| Accessories Included | Wheel Kit |
| Generator Amperage | N/A |
| Generator Voltage | 120V, 240V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number Of Outlets | 5 |
| Operational Volume (dB) | 74 dB |
| Outlet Types | 120V/30A |
| Packaged Height | 24.4 in. |
| Packaged Length | 31.5 in. |
| Packaged Weight | 225.1 lb. |
| Packaged Width | 21.9 in. |
| Power/Fuel Type | Gasoline |
| Primary Color | Black |
| Product Height | 26.6 in |
| Product Length | 27.7 in |
| Product Weight | 213 lbs |
| Product Width | 27.6 in |
| Recommended Application | Emergency Use, Job Site, Recreational, Home Standby |
| Running Watts | 9,200W |
| Run Time at Full Load | 5 hr. |
| Run Time at Half Load | 10 hr. |
| Starting Watts | 11,500W |
| Start Type | Recoil |
- Brand: Champion
- Product Code: KGV-070
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
