Champion Power Equipment 7,000-Watt Gasoline Powered Open Frame Inverter with Electric Start and Quiet Technology
Specifications
| Specification | Description |
|---|---|
| Brand | Champion Power Equipment |
| Country of Origin | Imported |
| Description | N/A |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | Yes |
| DisclaimerARS-GasPower | Yes |
| Engine Brand | Champion |
| Engine Displacement | 420cc |
| Features | Electric Start, CO Shield |
| Fuel Tank Capacity | 5.3 gal. |
| Fuel Technology | Single-Fuel |
| Accessories Included | Wheel Kit |
| Generator Amperage | N/A |
| Generator Running Watts | 7000W |
| Generator Voltage | 120V, 240V |
| Number of Circuits | N/A |
| Number Of Outlets | 5 |
| Operational Volume (dB) | 61 dBA from 23 feet |
| Outlet Types | 120V/30A |
| Packaged Height | 25 in. |
| Packaged Length | 37.8 in. |
| Packaged Weight | 244.1 lb. |
| Packaged Width | 26.4 in. |
| Power/Fuel Type | Gasoline |
| Primary Color | Yellow |
| Product Height | 26 in. |
| Product Length | 33.4 in. |
| Product Weight | 216.5 lb. |
| Product Width | 29.1 in. |
| Recommended Application | Emergency Use, Campsite, Recreational, Tailgating |
| Running Watts | 7,000 wtts |
| Run Time at Full Load | 14 hr. |
| Run Time at Half Load | 7 hr. |
| Starting Watts | 8,500 wtts |
| Start Type | Electric or manual |
- Brand: Champion
- Product Code: KGV-075
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
