Champion Power Equipment 3500-Watt Dual Fuel RV Ready Portable Generator
- Includes 3-year limited warranty with FREE lifetime technical support from dedicated experts
- Accessories Included: Propane (LPG) Hose, Oil Funnel
Specifications
| Specification | Description |
|---|---|
| Brand | Champion Power Equipment |
| Country of Origin | Imported |
| Description | N/A |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | Yes |
| DisclaimerARS-GasPower | Yes |
| Engine Brand | Champion |
| Engine Displacement | 224cc |
| Features | Dual Fuel |
| Fuel Tank Capacity | 3.4 gal. |
| Fuel Technology | Dual-Fuel |
| Accessories Included | Propane Hose |
| Generator Amperage | N/A |
| Generator Running Watts | 3500W |
| Generator Voltage | 120V |
| Number of Circuits | N/A |
| Number Of Outlets | 4 |
| Operational Volume (dB) | 68 dBA from 23 ft. |
| Outlet Types | 120V/30A |
| Packaged Height | 20.7 in. |
| Packaged Length | 24 in. |
| Packaged Weight | 112.4 lb. |
| Packaged Width | 19.7 in. |
| Power/Fuel Type | Gasoline/Liquid Propane |
| Primary Color | Yellow |
| Product Height | 20 in. |
| Product Length | 23.2 in. |
| Product Weight | 104.9 lb. |
| Product Width | 19.1 in. |
| Recommended Application | Emergency Use, Campsite, Recreational, Tailgating |
| Running Watts | 3,500 W |
| Run Time at Full Load | 0 hr. |
| Run Time at Half Load | 9 hr. |
| Starting Watts | 4,375 W |
| Start Type | Manual |
- Brand: Champion
- Product Code: KGV-067
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
