Champion Power Equipment 14kW aXis Home Standby Generator System with 100-Amp aXis Automatic Transfer Switch
Specifications
| Specification | Description |
|---|---|
| Brand | Champion Power Equipment |
| Country of Origin | Imported |
| DisclaimerARS-CARBCompliant | Yes |
| DisclaimerARS-GasPower | No |
| Engine Displacement | 754cc |
| Features | HSB Enclosure Keys, LPG Jets, Jet Change Tool, Oil Drain Pan, Battery Cables & Hardware, Flexible Fuel Line |
| Fuel Tank Capacity | 0 gal. |
| Fuel Technology | Dual-Fuel |
| Accessories Included | Propane Hose |
| Generator Amperage | N/A |
| Engine Brand | Champion |
| Generator Running Watts | 14000W |
| Generator Voltage | N/A |
| Number of Circuits | Whole House |
| Number Of Outlets | Whole House |
| Operational Volume (dB) | 62 dbA |
| Outlet Types | N/A |
| Power/Fuel Type | Natural Gas, Liquid Propane |
| Primary Color | Beige |
| Product Height | 50.1 in. |
| Product Length | 50 in. |
| Product Weight | 482 lb. |
| Product Width | 30.1 in. |
| Recommended Application | Emergency Use, Home Standby |
| Running Watts | 14 kW |
| Run Time at Full Load | 0 hr. |
| Run Time at Half Load | 0 hr. |
| Starting Watts | 14,000 W |
| Start Type | Other |
- Brand: Champion
- Product Code: KGV-218
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
