The SCOTT Contessa Speedster 15 is a light, agile, and cost-efficient
alloy road bike. With fully integrated cables, not only will this bike
ride well, but it will most definitely look the part!
KEY FEATURES
- Speedster Disc Alloy Frame
- Speedster Disc Carbon Fork
- Shimano Tiagra Disc, 20-speed
- Syncros Race 24 Disc Rims
- Schwalbe Lugano Tires
Specs
| Frame |
Speedster Disc / 6061 D. Butted Alloy Endurance geometry / Internal cable routing Syncros fender kit ready |
|---|---|
| Fork | Speedster HMF Disc / 1 1/4"-1 1/2" Eccentric Carbon steerer |
| Rims | Syncros Race 24 Disc / 28 Front / 28 Rear |
| Hubs | Formula Team II CL Disc |
| Spokes | Black 2mm |
| Tires | Schwalbe Lugano / 700x32c |
| Bottom Bracket | Shimano BB-RS500-PB |
| Crankset | Shimano Tiagra FC-4700 / Hyperdrive |
| Chainrings | 50x34 T |
| Shifters | Shimano Tiagra ST-4700 / Dual control / 20-speed |
| Front Derailleur | Shimano Tiagra FD-4700 |
| Rear Derailleur | Shimano Tiagra RD-4700-GS |
| Cassette/Freewheel | Shimano CS-HG500 / 10 Speed 11-34T |
| Chain | KMC X10 |
| Brakes | Shimano BR-RS305 black mechanical disc |
| Rotors | Shimano SM-RT64 rotor 160/F and 160/R |
| Handlebars | Syncros RR2.0 S-Compact / 31.8mm |
| Stem | Syncros RR2.5 / 1 1/4" / four-bolt / 31.8mm |
| Headset | Acros AIF-1113 |
| Seatpost | Syncros RR2.5 27.2/350mm |
| Saddle | Syncros Savona 2.5 (V-Concept) Channel |
