The JURA X8 Platinum is a plumbable super automatic espresso machine strongly designed for small offices and busy homes. If you're familiar with JURA, you already know how innovative each new machine can be. The X8 Platinum adds to that imaginative lineup and brings some new features of its own to the automatic espresso making stage.
Specifications
| App Connectivity | Yes |
| Boiler Configuration | Thermoblock |
| Number of Boilers | 1 |
| Boiler Features | Brew & Steam Simultaneously,Rapid Steam |
| Brew Boiler Auto-Fill | Yes |
| Brew Boiler Heater Location | External |
| Brew Boiler Material | Stainless Steel-Lined Aluminum |
| Brew Boiler Type | Thermoblock |
| Brew Group Features | Preheat Cycle |
| Brew Unit Material | Plastic |
| Brew Unit Type | Automatic |
| Brew Boiler Wattage | 1450 |
| Recommended Application | Residential / Workplace |
| NSF Certified | No |
| Display Type | LCD |
| Adjustable Cup Height | Yes |
| Cup Height (max, inches) | 6 in |
| Dreg Drawer Capacity (Spent Pucks) | 40 |
| Drip Tray Cover Material | Stainless Steel |
| Drip Tray Material | Plastic |
| Removable Drip Tray | Yes |
| Grinding Method | Burr |
| Housing Color | Black, Silver |
| Housing Material | Plastic |
| Maintenance Alerts | Yes |
| Recommended Milk Carafe Cleaner | Jura-Capresso Auto-Frother Cleaner |
| Recommended Descaler Type | Jura Descaling Tablets |
| Recommended Water Filter | Jura Clearyl Pro Smart |
| Depth (Inches) | 18.1 |
| Height (Inches) | 18.5 |
| Weight (Lbs) | 30.9 |
| Width (Inches) | 14.7 |
| Adjustable Froth Quality | No |
| Milk Frother Type | Integrated Milk Spout |
| Pump Type | Vibration |
| Manufacturers Warranty Period | 1-Year Limited Warranty |
| Amps | 12.1 A |
| Volt | 110V-120V (US) |
| Watts | 1450 Watt |
| Power Cord Length (inches) | 45 in |
| Power Cord Storage | Yes |
| Steam Boiler Auto-Fill | Yes |
| Steam Boiler Material | Stainless Steel-Lined Aluminum |
| Steam Boiler Type | Thermoblock |
| Steam Boiler Wattage | 1450 Watt |
| Steam Wand Material | Plastic |
| Steam Wand | Autofrother |
| Water Reservoir Access Location | Top |
| Water Reservoir Features | Removable |
| Water Reservoir Material | Plastic |
| Water Filter Included | Yes |
| Water Source | Built-In Reservoir |
