The JURA E4 super-automatic espresso machine allows you to brew delicious espresso and coffee with just the touch of a button. With a built-in professional aroma grinder, eighth generation brewing unit, and beautifully minimalist design, the E4 is perfect for simplifying your morning coffee.
Specifications| Recommended Application | Home / Residential |
| NSF Certified | No |
| Display Type | Color LCD |
| Controls and Additional Features | Programmable Beverages |
| Type of Controls | Push Button |
| Adjustable Cup Height | Yes |
| Cup Height (max, inches) | 4.4" |
| Cup Height (min, inches) | 2.6" |
| Drain Line Adaptable (Plumbable) | No |
| Dreg Drawer Capacity (Spent Pucks) | 16 |
| Drip Tray Cover Material | Stainless Steel |
| Drip Tray Material | Plastic |
| Removable Drip Tray | Yes |
| Frame Material | Plastic |
| Grinder Features | Noise Reduction |
| Grinder Setting Controls / Adjustment Type | Stepped |
| Built-In Grinder | Yes |
| Grinder Burr Type | Conical Steel |
| Number of Grinders | 1 |
| Bean Hopper Freshness Lid | Yes |
| Recommended Grind Selection | 6 |
| Bean Hopper Capacity (Oz) | 9.9oz |
| Grinding Method | Burr |
| Bean Hopper Material | Plastic |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Plastic |
| Maintenance Alerts | Yes |
| Recommended Descaler Type | JURA Descaling Tablets |
| Recommended Water Filter | JURA CLEARYL Smart Water Filters |
| Depth (Inches) | 17.6 |
| Height (Inches) | 13.8 |
| Weight (Lbs) | 21.6 |
| Width (Inches) | 11 |
| Manufacturers Warranty Period | 2-Year Limited Warranty |
| Amps | 10 |
| Volt | 120 |
| Watts | 1450 |
| Power Cord Length (inches) | 43.2 |
| Power Cord Storage | No |
| Water Reservoir Access Location | Top |
| Water Reservoir Capacity | 63.6oz |
| Water Reservoir Material | Plastic |
| Water Filter Included | Yes |
| Water Source | Reservoir |
