The JURA GIGA 6 is a luxury dual boiler super-automatic espresso machine that brings the cafe to the home or office. Equipped with two thermoblocks, two grinders, two hoppers, and a wealth of adjustable settings, you can expect full control over it's 28 specialties.
Specifications
| App Connectivity | Yes |
| Boiler Configuration | Two Thermoblocks |
| Number of Boilers | 2 |
| Boiler Features | Brew & Steam Simultaneously,Rapid Steam |
| Brew Boiler Auto-Fill | Yes |
| Brew Boiler Heater Location | External |
| Brew Boiler Material | Stainless Steel |
| Brew Boiler Type | Thermoblock |
| Brew Unit Material | Plastic |
| Brew Unit Type | Automatic |
| Brew Boiler Wattage | 1500 |
| Brewing Light | Yes |
| Recommended Application | Home / Residential |
| NSF Certified | No |
| Display Type | LCD |
| Type of Controls | Touch Screen |
| Adjustable Cup Height | Yes |
| Cup Height (max, inches) | 6.2 in |
| Cup Height (min, inches) | 2.7 |
| Dreg Drawer Capacity (Spent Pucks) | 20 |
| Drip Tray Capacity (oz) | 12 fl-oz |
| Drip Tray Cover Material | Stainless Steel |
| Drip Tray Material | Plastic |
| Removable Drip Tray | Yes |
| Built-In Grinder | Yes |
| Grinder Burr Type | Flat Ceramic |
| Number of Grinders | 2 |
| Bean Hopper Capacity (Oz) | 9.8 oz |
| Removable Bean Hopper | Yes |
| Grinding Method | Burr |
| Bean Hopper Material | Plastic |
| Housing Color | Silver |
| Housing Material | Aluminum |
| Maintenance Alerts | Yes |
| Recommended Milk Carafe Cleaner | Jura-Capresso Auto-Frother Cleaner |
| Recommended Descaler Type | Jura Descaling Tablets |
| Recommended Water Filter | Jura Clearyl Smart |
| Depth (Inches) | 18.9 |
| Height (Inches) | 16.3 |
| Weight (Lbs) | 39.7 |
| Width (Inches) | 12.6 in |
| Adjustable Froth Quality | Yes |
| Cappuccino Dispensing Height (inches) | 6.2 in |
| Milk Frother Type | Integrated Milk Spout |
| Pump Pressure (Max. Bar) | 15 Bar |
| Pump Type | Vibration |
| Manufacturers Warranty Period | 2-Year Limited Warranty |
| Amps | 12.5 A |
| Volt | 110V-120V (US) |
| Watts | 1500 Watt |
| Power Cord Length (inches) | 43 in |
| Power Cord Storage | Yes |
| Steam Boiler Auto-Fill | Yes |
| Steam Boiler Heater Location | External |
| Steam Boiler Material | Stainless Steel |
| Steam Boiler Type | Thermoblock |
| Steam Boiler Wattage | 1500 Watt |
| Steam Wand Material | Plastic |
| Steam Wand Movement Type | Fixed |
| Steam Wand | Autofrother |
| Water Reservoir Access Location | Top |
| Water Reservoir Capacity | 87 fl-oz |
| Water Reservoir Features | Removable |
| Water Reservoir Material | Plastic |
| Water Filter Included | Yes |
| Water Source | Built-In Reservoir |
- Product Code: KGV-112
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
