| Specification | Description |
|---|---|
| Brand | Greenworks |
| Country of Origin | Imported |
| Amperage | 5 Ah |
| Connector Size | m 22 |
| Cord Length | 35 ft. |
| Decibel Rating | 68 dB |
| Duty Rating | Heavy Duty |
| Engine Brand | Greenworks |
| Engine Cycles | 0 Battery Operated |
| Engine Displacement | 0 N/A |
| Engine Type | Electric |
| Features | Brushless Motor; 5 Nozzles included; Quiet Operation; Push Button Start |
| Fuel Mix Ratio Required | 0 No Oil Required |
| Fuel Tank Capacity | 0 Corded |
| Fuel Type | Battery, Electric |
| Horsepower | 1.8 kW |
| Hose Diameter | 0.25 in. |
| Hose Length | 25 ft. |
| Hose Material | Rubber |
| Internal Pump Type | Axial cam |
| Maximum Flow Rate | 2 GPM |
| Maximum Operating Pressure | 3,000 PSI |
| Nozzle Type | Oval |
| Number of Tips Included | 5 |
| Oil Capacity | 0 Not Required |
| Power Type | Corded, Battery |
| Pressure Washer Duty Type | Heavy Duty |
| Product Height | 39 in. |
| Product Length | 24 in. |
| Product Weight | 40 lb. |
| Product Width | 18 in. |
| Pump Brand | Greenworks |
| Recommended Engine Oil | NOT REQUIRED |
| Start Type | Push-Button Start |
| Voltage | 120V |
| Water Temperature Compatibility | Cold |
| Wattage | 14 Amps |
| Wheel Size | 10 in. |
| Manufacturer Part Number | 5113902 |
- Brand: GroundWork
- Product Code: KGV-671
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
