| Specification | Description |
|---|---|
| Brand | Champion Power Equipment |
| Country of Origin | Imported |
| Amperage | 0 N/A |
| Connector Size | 0 in. |
| Cord Length | 0 in. |
| Decibel Rating | 68 dB |
| Duty Rating | Heavy Duty |
| Engine Brand | Champion |
| Engine Displacement | 224cc |
| Features | Heavy-Duty Triplex Pump; Comfort Grip; 5 Quic-Connect Spray Nozzles; Steel Braided Hose; Detergent Hose |
| Fuel Tank Capacity | 0.9 gal. |
| Fuel Type | Gasoline |
| Horsepower | 5.1 HP |
| Hose Diameter | 5/8 in. |
| Hose Length | 50 ft. |
| Hose Material | Rubber |
| Internal Pump Type | Triplex |
| Maximum Flow Rate | 2.5 GPM |
| Maximum Operating Pressure | 3,500 PSI |
| Nozzle Type | Multi |
| Number of Tips Included | 5 |
| Oil Capacity | 0.6 qt. |
| Power Type | Gas |
| Pressure Washer Duty Type | Heavy Duty |
| Product Height | 28.20 in. |
| Product Length | 44.90 in. |
| Product Weight | 87 lb. |
| Product Width | 23.90 in. |
| Pump Brand | Annovi Reverberi |
| Recommended Engine Oil | 10W-30 |
| Start Type | Manual |
| Voltage | 0 V |
| Water Temperature Compatibility | Cold |
| Wattage | 0 W |
| Wheel Size | 10 in. |
| Manufacturer Part Number | 100786 |
- Brand: Champion
- Product Code: KGV-668
- Availability: In Stock
- Condition: New
- Shipping From: Cirebon, Indonesia
- Verified Secure Checkout via PayPal
